FAQ

Dobra wiedza

Certyfikat UTZ

Autor: Wawel SA

Certyfikat UTZ

Wstęp

Prowadzenie działalności w duchu zrównoważonego rozwoju stało się na przestrzeni ostatnich lat priorytetem dla  licznych firm produkcyjnych, w tym marki Wawel. Przedsiębiorstwa dokładają wszelkich starań w minimalizowaniu wpływu swojej działalności na środowisko naturalne czy społeczności lokalne. Potwierdzenie podejmowanych przez firmy działań na rzecz zrównoważonej produkcji, stanowi m.in. certyfikacja UTZ.

Co to jest certyfikat UTZ?

Certyfikat UTZ/RA to globalny program certyfikacji dotyczący upraw kakao, orzechów laskowych, kawy, herbaty czy bananów. Jest potwierdzeniem, że produkty oznaczone logo UTZ/ RA pochodzą z certyfikowanych plantacji. Plantacje te prowadzone są zgodnie z dobrymi praktykami rolnymi, plantatorzy zaś dbają o zrównoważone metody uprawy oraz o bezpieczeństwo, higienę pracy i racjonalne zarządzanie kapitałem ludzkim.

Jak wygląda proces certyfikacji?

Producent ubiegający się o certyfikat UTZ/RA jest zobowiązany wdrożyć normy określone kodeksem postępowania oraz poddać się audytowi, który zakończy się wydaniem certyfikatu. W czasie przeprowadzonego audytu szczegółowo kontrolowane są wszystkie etapy produkcji, od zakupu surowca do sprzedaży gotowych produktów klientowi. Audytor rozlicza również producenta z ilości wyprodukowanego produktu w stosunku do ilości zakupionego surowca.

Przykład produktów z certyfikatem UTZ

Przykładem produktu posiadającego certyfikat UTZ (wkrótce RA) jest wprowadzona do sprzedaży w  2019 roku linia Czekolad Premium marki Wawel: Gorzka Extra 90% cocoa, Gorzka Klasyczna 70% cocoa i Gorzka ze skórką pomarańczy 70% cocoa, Gorzka z cząstkami miętowymi 70% cocoa i Gorzka z drobinkami kawy i ziarna kakaowego 70% cocoa. Oznacza to, że kakao wykorzystywane do produkcji tej linii czekolad pochodzi z plantacji przestrzegającej dobrych praktyk rolniczych, prowadzącej odpowiedzialne, zrównoważone uprawy.

Autor: Wawel SA

Nasza strona używa plików ciasteczek (cookies) aby dostarczać usługi na najwyższym poziomie. Zapoznaj się ze zmianami dotyczącymi danych osobowych jakie weszły w życie z dniem 25 maja 2018 r. Więcej znajdziesz w pod tym linkiem.